Brak miejsca do przechowywania to problem, który doskwiera wielu osobom. Zaostrza się zwłaszcza wtedy, gdy przeprowadzamy się do mniejszego mieszkania czy wyjeżdżamy na dłuższy czas i chcemy gdzieś bezpiecznie ulokować swój dobytek. Rozwiązaniem tych, jak również innych zmartwień wydają się magazyny samoobsługowe. Zobacz, na czym polega ta koncepcja i dlaczego warto z nich korzystać.

Jaka jest koncepcja magazynu samoobsługowego?

Magazyny samoobsługowe, znane również jako self-storage, to wynajmowane jednostki magazynowe, które klienci mogą wynajmować na krótki lub dłuższy okres. Zamiast polegać na tradycyjnych magazynach, gdzie trzeba negocjować z firmami przewozowymi i magazynowymi, klienci mają bezpośredni dostęp do swoich przedmiotów i mogą je przechowywać według własnych potrzeb.

Konstrukcja magazynu samoobsługowego

Na pierwszy rzut oka magazyny samoobsługowe przypominają duże obiekty z wieloma małymi, zamkniętymi drzwiami, które prowadzą do indywidualnych jednostek magazynowych. Zazwyczaj są one zlokalizowane w łatwo dostępnych miejscach (dobre połączenia komunikacyjne z różnymi częściami miasta). Są jednak odpowiednio zabezpieczone – ogrodzone, strzeżone całodobowo przez firmę ochroniarską czy zaawansowane systemy monitoringu. Wszystko po to, aby złożone w nich mienie było należycie chronione. 

Wyposażenie wewnętrzne magazynu

Wewnątrz jednostki powinny być czyste i suche, co zapewnia dobrze wykonana wentylacja. Niekiedy właściciel obiektu udostępnia dodatkowe elementy wyposażenia pomagające w organizacji wnętrza, tj. szafy, półki, uchwyty. Niektóre magazyny oferują klimatyzowane lub chłodzone jednostki dla przedmiotów wymagających specjalnych, kontrolowanych warunków przechowywania.

Korzystanie z magazynów samoobsługowych – zasady 

Oczywiście zasady, na jakich wynajmowane są magazyny samoobsługowe zmieniają się w zależności od firmy i formy współpracy. Jednak zazwyczaj cechuje je:

  • Elastyczność – klienci mogą wynajmować przestrzeń według własnych potrzeb, z możliwością zwiększenia lub zmniejszenia rozmiaru jednostki w miarę potrzeb,
  • Bezpieczeństwo – wysoki poziom zabezpieczeń, w tym monitoring i ochrona, zapewnia spokój ducha,
  • dostępność – klienci mają dostęp do swoich przedmiotów w dogodnych dla siebie godzinach, często 24/7,
  • prostota – brak konieczności zawierania długoterminowych umów czy negocjowania z firmami przewozowymi.

Magazyny samoobsługowe zapewniają dużą swobodę, ale też maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz prywatności. Osoby, które decydują się z nich skorzystać, mogą liczyć na wygodne przechowywanie swoich rzeczy w kontrolowanych warunkach, na jasnych zasadach. Co ważne, same konstrukcje są estetyczne, solidne. W większych miastach stają się coraz popularniejsze, korzystają z nich zarówno firmy, jak i osoby prywatne.